Enter your keyword

post

Çocuğum Okula Başlıyor..

Çocuğum Okula Başlıyor..

Hayatımızdaki önemli dönüm noktalarından biridir okula başlamak… Dış çevreyle iletişim, olgunlaşma bununla birlikte bireyselleşme gibi kavramlar bu dönemlerde hayatımıza dokunacaktır. Tabii ki bu süreç içerisinde kimi zaman çocuklarımız sıkıntı yaşayabilir, bocalayabilirler. Bizler onlara bu süreçte destek vermeli, yanlarında olmalı ve onlara doğru rehberlikle kaygılarını azaltıcı bir tutum sergilemeliyiz.

Özellikle tatil sonrası okula dönüşte kimi zaman aile-çocuk arasında gerginlikler gözlemlenebiliyor. Bu noktada okula gitmek sanki çocuğa verilen bir cezaymış gibi yansıtılmamalıdır.

Hem okula başlamadan  hem de okula başladıktan sonra; öğretmeniyle aktif iletişim kurulması gerekmektedir. Okula uyum sağlamakta ciddi sorunlar yaşanıyorsa; aşırı derecede huysuzluk, ağlama, inatçılık, karın ağrısı, ishal, kusma gibi ailenin günlük rutinini bozacak ölçüde şikayetler varsa öncelikle bunun keşifi ve sebepleri çok önemlidir. “Ne zaman başladı, yeni mi yoksa uzun süredir devam ediyor mu? Özellikle hangi günler nüksediyor. Pazar gecesi mi başlıyor yoksa hafta arasında da devam ediyor mu? “  Çocukla paylaşım yapmak son derece önemli ve elzemdir. Onun hislerini anladığımızı belirtmeli, bu uyum sürecinde ve desteğe ne zaman ihtiyacı olsa yanında olacağımızı hem söylemeli hem de yansıtmalıyız.

Okula başladıktan sonra; çocuğunuzun uyku ve yemek saatleri okula göre ayarlanmalıdır. Çünkü rutini düzene oturmazsa çocuk okula yorgun, uykusunu alamamış ve dinlenmemiş giderse; zamanla gitme isteği azalacaktır.  Bu noktada onların en büyük destekçileri siz aileler ve biz eğitimcileriz.